A Unit Price Comparison Tool That Can Save You Money

In the current economic environment, people are trying to find ways to save money. For any consumer product, there can be a significant difference in price depending on who the merchant is. One way to save money is to compare prices when you shop for those essential items. But consumer products are often packaged in different sizes that makes it hard to compare apples to apples. You need to have a calculator with you so you can figure out the per unit price in order to make an accurate comparison. But now, this hassle is about to change.

There is a new tool out there called Unit Genius that compiles prices on popular consumer items and calculates the per unit price for you. This tool can be found at https://www.unitgenius.com. This is an engine that compares prices for the most popular household and personal essential items like pet food, diapers, toothpaste, etc., across nine major online retailers. It is the first tool in the world that automates this for you.

How does it work? Basically, you choose one of the popular consumer products that this engine has on its website. You click on the product, select the options for size if applicable, and search. The engine will gather prices from nine of the biggest online merchants on the web that sell this item. The results of your search will include the following information: the per unit price of the product, your savings over five years, and a link to the product’s web page on the merchant’s website. The results are ranked by the lowest per-unit price of that particular product.

Imagine not having to take out your calculator to figure out all of this yourself. You no longer have to struggle with figuring out whether you should buy that 4-pack at Walmart or that 6-pack at Target. The Unit Genius will figure that out for you so you will know right off the bat which merchant will give you the lowest price.

Saving pennies on a single unit may not seem like much, but when you look at the savings over five years, it can total up to thousands of dollars. These essential items are things that a typical household uses every single day, sometimes several times a day. These items are highly consumable, so you use a lot of it. Saving a few pennies every time you use it will add up to big dollars.

Unit Genius continues to add more and more products on its website. They have developed a unique algorithm that will always pull out the best price, every time. In fact, they guarantee it. If you find a lower per unit price elsewhere, Unit Genius will buy the product for you. They guarantee that the first result you get in every search will give you the lowest per unit price offered by the nine merchants that they index.

Saving money on essentials has never been easier. Go to https://www.unitgenius.com to try it out, and you will be impressed with what it can do for you.